Šivalice za vreće: Karike u efikasnom proizvodnom lancu
Mašine za prošivanje džakova igraju važnu ulogu u različitim sektorima proizvodnje, skladištima i poljoprivrednim gazdinstvima specijalizovanim za proizvodnju i distribuciju poljoprivrednih proizvoda.
Nezavisno od toga da li proizvodite žitarice, stočnu hranu, prehrambene sirovine, začinsko bilje, ili veštačko đubrivo, ukoliko vaša roba završava u džakovima, ova mašina vam je neophodna.
Korišćenjem industrijskih mašina za šivenje, možete samostalno obaviti celokupan proizvodni proces na svom gazdinstvu, izbegavajući potrebu za plaćanjem usluga velikih kompanija i zadruga.
U narednim pasusima istražujemo mašine za prošivanje džakova, poznate i kao šivalica za vreće. Detaljno se bavimo različitim tipovima šivalica, njihovim funkcijama i ističemo modele koji se izdvajaju kao najefikasniji.
Izbor šivalica za vreće: Prenosne vs. statične mašine
Postoji nekoliko vrsta šivalica za vreće, a među njima se ističu industrijske šivaće mašine specijalizovane za ovu namenu. Ove mašine možemo podeliti u dve osnovne kategorije: statične i portabl ili prenosne.
Odluka između ove dve vrste zavisiće pre svega od obima proizvodnje i potrebe za zatvaranjem džakova.
Prenosne mašine nude praktičnost jer su kompaktne, omogućavaju radnicima da lako pristupe džakovima i zatvaraju ih jedan po jedan. Iako su lagane, težina od približno pet kilograma može postati zamorna tokom dugog radnog vremena.
U ovakvim situacijama, mašine se mogu postaviti na balanser, prelazeći u statički režim kada je to potrebno. Ova prilagodljivost omogućava radnicima da štede energiju, što dovodi do preciznih i ravno postavljenih šavova na džakovima. Takođe, prenosnu mašinu možete fiksirati na pokretnu traku ili je jednostavno premestiti na odgovarajuće mesto za prošivanje džakova.
S druge strane, statične mašine su fiksirane na jednom mestu, obično iznad proizvodne trake. Radnik samo prinosi rub džaka mašini, dok ona samostalno obavlja proces prošivanja i automatski seče konac na kraju.
Kako funkcionišu mašine za šivenje džakova?
Postupak rada mašina za šivenje džakova je prilično jednostavan – obično su to uređaji sa jednom iglom i jednim koncem, iako postoje i modeli sa jednom iglom i dva konca, kao i oni sa dve igle.
U slučaju mašina koje koriste oba konca, gornji i donji, stvara se čvršći šav. Sa prednje strane, ovakav šav izgleda kao uobičajeni, ravan šav, dok sa zadnje strane ima karakteristike lančanog šava. Podešavanje napetosti konca vrši se prema potrebi, s ciljem održavanja ravnomerne napetosti konca kako bi se izbeglo gužvanje materijala džaka.
Igla prodira kroz materijal džaka, ostavljajući čvrst trag konca. Konac koji se koristi u mašinama za šivenje džakova ima debljinu 10. Kod određenih modela, konac je zaštićen plastičnom kapicom kako bi se izbeglo gužvanje i mršenje.
Zatvaranje džakova može se izvesti na tri načina – standardno zatvaranje, zatvaranje uz jednostruko ili dvostruko preklapanje i šivanje sa dodatnom trakom od krepa, koja može biti izrađena od papira ili tankog tekstila. Nakon završetka šivenja, mašina automatski obavlja rezanje konca.
Održavanje šivaljki
Šivaljke predstavljaju važan deo u procesu zatvaranja, a očuvanje njihovog pravilnog rada zahteva pažnju i redovno održavanje. Iako je osnovni princip rada šivaljki prilično jednostavan, činjenica da se koriste za prošivanje grubih materijala znači da su izložene prašini i mogućim oštećenjima, što dodatno naglašava potrebu za redovnim servisom.
Vlasnici sami mogu obaviti osnovne popravke, poput zamene igala kada dođe do njihovog loma. Takođe je važno da vlasnici redovno čiste i podmazuju svoje šivaljke, posebno ako rade sa abrazivnim materijalima.
Zamena potrošnih delova je najvažniji deo održavanja. To obuhvata zamenu ubodne pločice, donjeg transportera, igala, hvatača konca i zupčastog remena.
Mada vlasnici mogu samostalno da zamene igle, za zamenu ostalih delova preporučuje se stručno servisiranje šivalice za vreće. Redovno održavanje će produžiti njen životni vek i dugoročno osigurati efikasan rad.
Najefikasniji modeli šivaljki za džakove
U daljem tekstu pružamo pregled nekoliko izuzetnih modela mašina za prošivanje džakova, koje se ističu svojim mogućnostima kako u stacionarnom tako i u prenosnom režimu rada:
- Yao Han N600H: Ovaj ručni model mašine za prošivanje džakova se ističe radnom brzinom od 1600 do 1800 uboda u minuti. Pruža jednolančani štep tipa 101, sa štepom dužine od 7.2 do 8.2 mm. Pogoni ga elektro motor snage 90W (220V), a ukupna težina uređaja iznosi 6.3 kg.
- Yao Han N602H: Još jedan ručni model koji radi brzinom od 1600 do 1800 uboda u minuti. Proizvodi dvolančane šavove tipa 401, sa dužinom šava od 7.2 do 8.5 mm. Koristi iglu DN i 100% poliesterski konac. Motor od 90W (220V) pokreće ovu mašinu čija težina iznosi takođe 6.3 kg.
- Yao Han N620A: Ovaj ručni model može se koristiti i kao fiksna mašina, radeći umerenom brzinom od otprilike 1500 uboda u minuti. Pravi dvostruki štep tipa 101 sa dužinom šava od 7.2 mm, koristeći dve igle D5. Snaga motora i težina mašine su slične prethodnim modelima, sa težinom od oko 6.5 kg.
- Union Special model 2200: Prenosna šivaljka, takođe pogodna kao stacionarna. Poseduje kombinovani gornji i donji držač za uvlačenje konca sa obe strane materijala, uz ugrađeni rezač lanca navoja. Dužina šava je podesiva (maksimalno 11mm), a tip štepa je 401. Radi brzinom od 1800 uboda u minuti, dok njena težina iznosi 5kg.
Šivaljke za džakove ne samo da zatvaraju džakove već i olakšavaju proizvodni proces, zbog čega predstavljaju neizostavni deo u lancu proizvodnje. Vaši gotovi proizvodi su sada spremni za dalje – skladištenje, izvoz ili plasman na domaćem tržištu.
Komentari